Knjiga „Sečanje na Norvešku“, autorke Marije Drašović biće predstavljena u petak, 21. februara u Norveškoj kući.
Ukratko rečeno, ova nevelika knjiga je: u istorijskom pogledu izvorište činjenica i podataka, u književnomsmislu lepo zabeležena hronika o stradanju nevinih i pomoći onih koji su mogli, a nisu morali; sasociološkog aspekta, to je drama o ponašanju pojedinaca i naroda u vihorima svetskog rata; u psihološkom ogledalu, to je svedočenje o čojstvu, junaštvu i pomoći prijatalja. Stil pričanja, odnosno pisanja, je jasan, lagan, lako čitljiv i svima pristupačan, napisao je u pogovoru knjige prof. Dr Nedeljko D. Trnavac
Knjigu će predstaviti: Branko Knežević, Gordana Matijević, Mira Filipović i Marija Drašović
Početak promocije je u 18 sati.
Izdvojeni citati
“Opšta slika, do koje smo došli kroz proučavanje logora jugoslovenskih interniraca u Norveškoj jeste: veoma visok procenat izginulih i težak, surov život u njima. Procenat smrtnosti je, čak, veći u logorima jugoslovenskih interniraca u Norveškoj, nego li u koncentracionim logorima u Nemačkoj. Procenat smrtnosti posebno je visok u logorima severne Norveške, koje smo i proučavali. Jugoslovenski logori u Norveškoj spadaju među nateže i najsurovije logore, koji su osnovani u toku drugog svetskog rata u fašističkoj Nemačkoj.”
Nils Hristi, profesor Univerziteta u Oslu u sociološkoj studiji: “Stražari u koncentracionim logorima”. Izdata u Oslu 1972. godine.
“Po kojoj ceni su Jugosloveni digli ustanak uskoro će Norvežani saznati i uveriti se dolaskom i patnjama jugoslovenskih interniraca u Norveškoj. U poređenju sa ukupnim jugoslovenskim žrtvama njihov deo je mali, ali kao ljudska tragedija njihove patnje graniče se sa skoro neverovatnim, toliko da ljudski razum to ne može da shvati. Norveški sud je 1947. godine utvrdio za logore jugoslovenskih interniraca u Norveškoj sledeće: radi se, nesumnjivo, o čistim logorima uništenja, stvorenim u cilju sistematskog istrebljenja zatvorenika. Glađu, brutalnim tretmanom, teškim radom, sistematski je rušeno njihovo zdravlje do smrti, a nesposobni za rad su ubijani…”
Magne Skodvin, istoričar i profesor Univerziteta u Oslu, u prilogu na Međunarodnom Simpozijumu: “Ustanak naroda Jugoslavije i Evropa”, održan u Beogradu decembra 1971.godine u organizaciji Srpske Akademije nauka.