Sonja Kalajić (violina, testera i kastanjete) i Slađana Gajić (klavir), članice dua „Vetar u leđa“ u ponedeljak 17. decembra od 20 sati u Modernoj galeriji Kulturnog centra održaće koncert – „Španske vetrenjače“ (ritmovi Španije uz četiri instrumenta).
Slađana Gajić, diplomirala je i magistrirala klavir u klasi prof. Tijane Humo Rajevac na Fakultetu muzičkih umetnosti u Beogradu, gde je bila angažovana kao demonstrator. Četiri godine je bila profesor klavira, na katedri za klavir, na Akademiji lepih umetnosti u Beogradu. Pedagoško iskustvo sticala je i u osnovnom i srednješkolskom obrazovanju. Radi kao klavirski saradnik u SMŠ „Stankovic“. Višegodisnji je klavirski saradnik i na prištinskoj Akademiji muzičkih umetnosti u Zvečanu, a saradnju ima i sa prof. Darinkom Matić Marović i njenim horovima „Collegium musicum“ i „Obilić“. U okviru saradnje sa horovima gostovala je u: Rusiji, Engleskoj, Mađarskoj, Grčkoj, Bugarskoj, a nastupe je imala i na manifestacijama: „Bemus“, „Budvanski Festival – Grad Teatar“, „Barski ljetopis“, „Mokranjčevi dani“, „Lemek“, „Oktoh“ … Saradnju je imala i sa solistima Beogradske opere – Aleksandrom Ivanović, Svetlanom Bojčević Cicović, Radivojem Simićem i Vladimirom Andrićem.
Dobitnik je dve nagrade na republičkim takmičenjima, a kao klavirskom saradniku pripala joj je i nagrada iz fonda Radmile Đorđević na FMU u Beogradu. Od 2009. godine je klavirski saradnik u Beogradskoj Filharmoniji.
Sonja Kalajić, diplomirala je i magistrirala na Fakultetu muzičkih umetnosti u Beogradu u klasi prof. Dejana Mihailovića. Njeno delotvorstvo se ispoljava u nizu muzičkih domena, od solističkog, kamernog izvođaštva i pedagogije do komponovanja i aranžiranja. Kao solista, srpskoj publici donela je niz premijernih izvođenja – kompozicije Sibeliusa, Piacole, Respigija i Eneska – u okviru koncertnih programa Beogradskog Kulturnog centra, Etnografskog muzeja, SANU, Doma kulture Studentski grad i Kolarčevog narodnog univerziteta. Sa pianiskinjom Vanjuškom Martinović učestvovala je na Grčkom letnjem festivalu „Symi festival“ – 2002. godine. Jedan je od aktera emisije Televizije Beograd „Asocijacije“. Autor je muzike za radio dramu „Ponoćna Bajka“ (RTS Beograd, 1999.) i samostalni autor radiofonskog dela „Lament nad Beogradom“ (Oratorijum za recitatora, mešoviti hor, orkestar, pisaću mašinu i radiofonske efekte) po istimenoj poemi Miloša Crnjanskog (RTS Beograd, 2002). Sonja kalajić potpisuje i veliki broj dela i aranžmana za kamerne sastave i orkestre koja su izvođena koncertno i u okviru pozorišnih predstava. Nakon kratkotrajne saradnje sa kamernim gudačkim orkestrom „Dušan Skovran“ i učešćem u triju „Singidunum“, Sonja 2004. godine, osniva sastav „Quintecho“ u kome objedinjuje svoj izvođački i kompozitorski talenat.
U pogledu pedagoškog rada, Sonja je radila najpre kao viši asistent violine i metodike nastave profesora Dejana Mihailovića i profesorke Irine Jašvili na Muzičkoj akademiji u Srpskom Sarajevu, a potom i kao profesor violine u Muzičkoj školi „Stanković“ u Beogradu. Bila je član seksteta „El sonido de los durmientes“ sa kojim je nastupala u Buenos Airesu 2008. godine i snimila muziku kompozitora Gabriel Lombarda za pozorišno delo „Cenestesia“. (teatar „El Espion“ (BsAs). Nastupala je i kao violinista kvinteta „Lucas Kohan“, a učila je i da svira testeru kod Rodriga Gere – jednog od najvećih argentinskih poznavalaca ovog instrumenta.
Početkom. 2010. godine formira duo „Seme“ sa gitaristom Slobodanom Milivojevićem i duo „Maska“ sa Vanjuškom Martinović. Sa nekadašnjim članovima „Quintecha“ 2012. godine pokreće kvartet „Sensa“, a sa Slađanom Gajić duo „Vetar u leđa“.