Nebojša Savić, novinar i publicista iz Gornjeg Milanovca predstaviće u četvrtak, 12. decembra 2019. godine u holu ispred velike sale Kulturnog centra knjigu “Sukob mitova – Sačuvati od zaborava”.
Knjiga je nastala na inicijativu udruženja boraca „Sabor“ iz Gornjeg Milanovca. Ideja je bila da se kroz osvrt na našu neposrednu prošlost ostavi otisak u vremenu.
Autor je, bez suvišne istorijske hronologije, dao slobodnom rukom izvučen ugao gledanja na epohu moderne Srbije kojoj pripada i vreme u kome živimo. Rudnik – “Sparta moderne Srbije” je posmatran kao prostor koji zahvataju opštine Gornji Milanovac, Aranđelovac, Topola i Knić, delovi opštane Čačak (rudnička Morava) i Kragujevac, kao i obodi susednih opština. A Rudničani, kao narod koji je naselilo ove prostore i živeo u njima – bilo u najdaljoj, bilo u najbližoj prošlosti.
Autor je u ovom delu dao novu paradigmu u pristupanju i izučavanju istoriografije. sintetišući Bodrijara, Špenglera, Tojnbija i Brodela, Nebojša Savić je uz to zadržao svoju originalnost. U svoj istoriografski pristup Nebojša Savić uneo je hrabro filozofiju, sociologiju, etnopsihologiju, kulturologiju, načinivši na taj način fenomenološki primer pokazujući iz kojih se sve perspektiva odigravaju istorijski procesi i događaji, kakvi su njihovi prolozi i epilozi.
Promociju knjige upotpuniće izložbe: “Solunske armije”,“Vojvoda Lune – jedan čovek, jedno vreme, jedan grad” i “Ex Libris – Prvi svetski rat” koje je Savez boračkih organizacija “Sabor”, pod pokroviteljstvom Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije realizovao u partnerstvu sa: Ministarstvom odbrane Republike Srbije, Centrom za poslovne veštine, Udruženjem boraca ratova 1990 – 1999. godine “Gorski vukovi” – Vrnjačka Banja, Udruženjem boraca “Sabor” Gornji Milanovac, Muzejem rudničko-takovskog kraja, OŠ “Sveti Sava”, “Pčelicom”, Kulturnim centrom, Slikarskom radionicom “Zvezda – Helios” i likovnom radionicom Ivane Stevović.
Početak promocije je u 20 sati.
Трг Кнеза Михаила 1, 32300 Горњи Милановац
телефон: +381 32 711 118
факс: +381 32 720 425
office@kcgm.org.rs