Komedija Duška Radovića „Ženski razgovori“ u režiji Mihaila Kostadinova i izvođenju glumica Omladinske scene Kulturnog centra juče je premijerno predstavljena na sceni Doma kulture u Gornjem Milanovcu.
Na sebi svojstven način, predstava u kratkim esejima sa puno dobronamerne ironije i prostodušnog humora analizira sve stereotipe karakteristične za muško-ženske odnose, ali ne sa namerom da ih ruši, već samo da, po ko zna koji put, konstatuje njihovo postojanje i obogati ih aromom Radovićevog promišljanja…
Način na koji je reditelj Kostadinov uspeo da prozu Duška Radovića prilagodi u dramsku formu i da metaforu predstavi kao personifikaciju, posebna je draž predstave.
Nadahnute, kratke i iznad svega sadržajne Radovićeve opservacije nisu predstavljene u klasičnom dramaturškom, aristotelovskom smislu – podela na činove, scene, slike, ekspozicija, zaplet… mada se naslućuje kulminacija. Time je peripetija muško – ženskih odnosa istaknuta kao večna, pa shodno tome raspleta i ne može biti. Svi scenski elementi, scenografija (Ilija Drašović), kostim i frizura (Ruška Knežević), svetlo (Radan Vučićević), bili su do krajnjih granica svedeni, prvenstveno da bi se u prvi plan istakao genij kratke forme Duška Radovića i umeće glumaca Omladinske scene Kulturnog centra.
Minimumom scenskih sredstava dočaran je beskrajni svet večne borbe između polova, u kojoj onaj „slabiji“ uvek pobeđuje. Rudimenti mizanscena, scenskog pokreta, svetla i kostima, nađeni su u upečatljivoj muzici koju je interpretirao odlični vokalno instrumentalni sastav „Šumski požar„, ali i u interesantnoj transformaciji ženskog kružoka koje se okuplja da uz kaficu ogovara muškarce.
Ansambl predstave, Milica Borovnjak, Kristina Kandić, Kristina Ponjavić i Đurđina Matović, poput vrsnih umetnica domaćeg glumišta, prihvatio je sugestije reditelja – istakao je jasnu granicu između komičnog i melodramatičnog, šarmom je osvojio publiku i divno se zabavio. „Iskorake“ pojedinih debitanata, vreme i nastupi dovešće na pravu meru.
Ono što je najupečatljivije, Radovićevim pričama, glumice su ženski deo publike nasmejale, muški zamislile, a i jedne i druge neodoljivo osvojile.
O svim fenomenima muško – ženskih odnosa, još dugo će biti priče. Žene će predstavu gledati da bi se divile svojoj „domišljatosti“, a muškarci će dolaziti da bi učili na svojim „greškama“. Priliku za to i jedni i drugi imaće već u četvrtak 21. juna od 20 sati kada je na sceni Doma kulture prva repriza predstave.