Велимир Радовановић, дипломирани економиста из Горњег Милановца, који се сликањем бави више од 20 година у петак, 15. марта 2024. године у холу испред велике сале Културног центра представиће своје стваралаштво.
Отварање изложбе је у 19 сати.
Слике као стваралачка животна и уметничка тајна
Кад сам пре много година први пут ушао у кућу Радовановића у градском насељу у Луњевици питао сам Веља, као што би сваки знатижељни историчар уметности, чије су то веома, веома добре слике на зидовима. Веља сам знао из „Звезде“ али слике нисам ни знао ни препознао… Чак нисам знао да активно слика. Био је то први сусрет са његовим сликарством које од онда до сада стрпљиво путује до галеријског простора. Тек толико нам је требало до прве званичне самосталне изложбе…
Често је тајна такозваног аматерског сликарства више сам стваралац него оно што је створио. И обрнуто. Просто је било нестварно у тренутку схватити да човек посвећен и школован за нешто друго ствара такве слике и тако вешто барата ликовним техникама, са таквом сигурношћу, и чак може се рећи стваралачком рутином. То је управо одлика оних који стварају непогрешивим унутрашњим осећајем и у одређеном тренутку самопрепознатим талентом високог нивоа. И оних који то чине из праве, истинске љубави. Без тога не може.
Велимир Вељо Радовановић ствара дуги низ година, чак деценија, а да је то мало ко знао. Без жеље да се показује и доказује. Почео је из неког дубоко унутрашњег интересовања, сликање му је било одмор, опуштање, нека врста самотерапије. Једноставно јавила се та исконска потреба за сопственом креацијом, гледао је старе мајсторе, учио од њих, од Боже Продановића. Појавио се тек на пар колективних изложби и доказао да, ите како има штофа, а у међувремену сликао, сликао, сликао… Пре свега за своју душу, за пријатеље, за породицу. Данас је то читава галерија слика које обилују личним виђењем стварности, реалистичким приказом најразличитијих мотива из природе. Ту су и портрети из новије продукције, породични портрети, аутопортрети са препознатљивом цртачком сигурношћу, карактерологијом. Следе веома живе – мртве природе и колористички и композиционо вешто дотеране, попут старих мајстора. Кроз обиље пејзажа препознаје се та исконска љубав према природи, естетске целине које је тако вешто препознавао и преносио на платна, смишљено склапао допадљиве целине и у композиционом и естетском и сваком другом смислу животворне и животворене…
Прошао је све фазе од лепог и питког реализма преко изазовних импресионистичких композиција, тако вешто се упуштајући у постимпресионистичке целине и фазе… Готово професионално. Постимпресионисти су му били главни узор и изазов. На најновијим, великим платнима Вељо Радовановић просто експериментише, изазива сам себе, прави слике игре, окреће се модернизму, и веома смело показује да не стаје на свом сликарском – уметничком путу већ да се неуморно и смело упушта у сталне изазове у жељи да се и на том стваралачком пољу искаже тако сигурно и
одговорно као и на сваком претходном креативном искораку у ново.
Свако има неку своју стваралачку тајну. Вељо као да их има на претек. Кроз ову изложбу приказује само део до сада добронамерно „скриваног“ уметничког дела. На срећу није га скривао од себе
већ је, напротив, стално напредовао. „Скривао“ га је од нас, од шире јавности и уметничке публике. Али, дошло је време да се неке тајне сазнају и да се сликарско умеће високог нивоа открије и спозна у крајње позитивном критичком, а пре свега у светлу истинског ствараоца који траје деценијама, и који сваким следећим делом показује да ће трајати и истрајати, и да ће спознати још много сликаних и сликарских тајни које ће и убудуће делити. Као и увек несебично и скромно у свом људском, уметничком и животном маниру.
Радош Гачић
Биографија
Велимир Радовановић је рођен у Горњем Милановцу 1954.године. Завршио је гимназију у родном граду, а дипломирао на Економском факултету у Београду.
Целокупан радни стаж је провео у привреди где је обављао различите одговорне послове.
Сликањем се, у слободно време, бави више од двадесет година и до сада је излагао своје радове на неколико колективних изложби.