U okviru projekta „Minijaturni bijenale 6 – putujuća izložba“, koji je podržalo Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, deo postavke Dečjeg bijenala, najavno – prateće manifestacije 13. međunarodnog bijenala umetnosti minijature, od petka 26. avgusta biće izložen u galeriji “Krug“ u Petrovcu na Mlavi.
Postavku, uz nagrađene radove čini i više stotina crteža i slika, koje potpisuju, ne samo mladi autori uzrasta od 7 do 18 godina iz Gornjeg Milanovca, već i deca iz gostujućih ateljea i škola širom Srbije. Radovi su rađeni različtitim tehnikama, ali u formatu identičnom kao i za Međunarodni bijenale umetnosti minijature.
– Osnovna ideja Minijaturnog bijenala je pridati veću ozbiljnost i značaj umetničkom izražavanju dece, a sve u cilju da ona integrišu svoju maštu i istraže mogućnosti svog stvaralaštva u malom formatu. Pred decu je postavljen zadatak koji se ne razlikuje mnogo od onog kojim se bave odrasli umetnici – iskazati se, u nekom od medija, u formatu do 10 x 10cm.
Veliki broj radova i njihov kvalitet potvrda su, da deca imaju istančan senzibilitet za intuitivno razumevanje sveta oko sebe, kaže Valentina Nađ, urednik Dečjeg programa Kulturnog centra.
Otvaranju izložbe prethodiće likovna školica „Mali format”, a najlepši radovi nastali u ovoj radionici postaće deo postavke putujuće izložbe Minijaturnog bijenala.
Otvaranjem izložbe i promocijom Dečjeg bijenala započeće program obeležavanja manifestacije „Radionica za dobre duhove“ koju organizuje Udruženje mladih grada Petrovca.
„Minijaturni bijenale 6“, nakon Petrovca na Mlavi, tokom septembra i oktobra, biće predstavljen u Požegi, a potom i Novom Pazaru.
Ceo projekat filmski će biti dokumentovan i obuhvataće čitavo „putovanje“ Minijaturnog bijenala 6 po gradovima Srbije.
O Minijaturnom bijenalu
Minijaturni bijenale, likovni konkurs za decu i mlade, je pokrenut 2005. godine kao prateći program VIII Međunarodnog bijenala umetnosti minijature. Organizator je Kulturni centar Gornji Milanovac.
Smatrali smo da je naša dužnost, kao organizatora jedne od najvećih manifestacija sa temom minijatura, da podstaknemo decu, pre svih učenike lokalnih osnovnih i srednjih škola, na aktivno stvaralačko izražavanje u ovom posebniom formatu (do 10cm x 10cm) i na taj način, vremenom, pomognemo razvijanje njihovog odnosa prema ovoj likovnoj disciplini.
Svake druge godine, već dve decenije unazad, generacije milanovačkih učenika redovno sa svojim nastavnicima i profesorima obilaze gradske galerije i pred njihovim očima se ređaju na stotine izuzetnih umetničkih radova u različitim materijalima. Oni, svakako, ostavljaju izvestan utisak, ali nakon učešća na Minijaturnom bijenalu taj odnos postaje ličan. Porede se teme, materijali, veština i tehnike. Sa velikom pažnjom se prate radovi sa bliskim ili potpuno različitim načinom razmišljanja.
Do sada je realizovano šest „Mini“ bijenala. Na svakom od njih je učestvovalo preko hiljadu dece i mladih, većinom učenika milanovačkih osnovnih i srednjih škola, a delom gosti Bijenala. Na prvom su gostovala deca Dečje ustanove „Sunce“, a na ostalim deca iz različitih gradova u Srbiji (Beograd, Kraljevo, Vršac, Čačak, Bačko Dobro Polje, Begaljica, Aranđelovac, Niš, Šabac, Užice, Novi Pazar) kao i polaznici Ateljea za decu Kulturne škole iz Mušjena, bratskog grada u Norveškoj.
Sama manifestacija predstavljena je u Galeriji Dečjeg kulturnog centra u Beogradu, u Galeriji Doma kulture u Čačku, Gradskoj biblioteci u Mušjenu, Norveška. Tokom 2014.-te, izložba je, kao projekat „MB5- putujuća izložba“, podržan od Ministarstva kulture Republike Srbije, predstavljena u šest različitih gradova u Srbiji, sa idejom da je vidi što veći broj dece izvan Gornjeg Milanovca.
Minijaturni bijenale 6 realizovan je tokom jeseni 2015. godine. Konkurs je raspisan 28. avgusta, radovi su prikupljeni do 16. oktobra (na ovogodišnji konkurs odazvale su se sve škole sa teritorije opštine Gornji Milanovac, oko 1200 učenika, kao i 350 učenika škola i ateljea iz drugih gradova u Srbiji), žiriranje obavljeno 30. oktobra, a izložba radova otvorena je 17. novembra, kada su i podeljene nagrade. Tročlani žiri, koji su činili istoričari umetnosti, podelili su po tri nagrade u četiri starosne kategorije i sedam pohvala.