Likovna kolonija "Mina Vukomanović Karadžić"

Likovna kolonija „Mina Vukomanović Karadžić“ na Savincu započela je rad juna 1994. godine, povodom stogodišnjice smrti poznate srpske slikarke, a u organizaciji Skupštine opštine Gornji Milanovac i Muzeja rudničko-takovskog kraja. Odlukom Skupštine opštine, 2005. godine, organizacija Kolonije je poverena Kulturnom centru. Osnivač Kolonije je Skupština opštine Gornji Milanovac.

Kolonija nosi ime Mine Vukomanović Karadžić, iskazujući osnovnu potrebu da na adekvatan način nastavi negovanje uspomena na jednu od prvih žena-slikara srpskog romantizma. Kćerka Vuka Karadžića, Mina, sahranjena je u mestu održavanja Kolonije, u crkvi Svetog Save na Savincu, grobnoj crkvi znamenite porodice Vukomanovića iz obližnjih Srezojevaca.

Osnovni cilj Kolonije je stvaranje umetničkih dela, dalji razvoj kulture i umetnosti u sredini koja ima prebogatu istorijsku prošlost i značajnu kulturno-umetničku tradiciju, zatim afirmacija imena i slikarskog dela Mine Vukomanović Karadžić kojoj je Kolonija posvećena, rudničko-takovskog kraja, spomeničkog prostora u Takovu, negovanje istorijskih i kulturnih vrednosti kraja u kome se Kolonija održava, i na kraju, stvaranje fonda umetničkih dela i stalne postavke Kolonije.

Kolonija „Mina Vukomanović Karadžić“ je specifična po tome što nije ograničena samo na rad u mestu održavanja - Savinac. Naime, organizator za članove Kolonije priređuje brojne izlete širom opštine u cilju upoznavanja kuturno-istorijskih znamenitosti, ali i u cilju njihove zastupljenosti u umetničkim delima. Ovo podrazumeva posete manastiru Vraćevšnici, manastiru Vujnu, Miloševoj kući u Gornjoj Crnući, Brusnici, Takovu, Srezojevcima (rodno mesto Mininog muža Alekse Vukomanovića i kneginje LJubice), Rudniku, Ravnoj Gori, Koštunićima i drugim znamenitim mestima na području opštine Gornji Milanovac.

Za dve i po decenije (1994 - 2018) u radu Kolonije je učestvovao oko 200 umetnika iz Srbije, Crne Gore, Republike Srpske i inostranstva. Ostvareno je više oko 380 umetničkih dela.

Dosadašnji učesnici Likovne kolonije ''Mina Vukomanović Karadžić'':

1994.

Ivica Vidaković (Brčko), Obrad B. Jovanović (Užice), Jelena Jovičić (G. Milanovac), Grujica Lazarević (Čačak), Branko Nikolić (G. Milanovac), Božidar Boža Petrović (Beograd), Zoran B. Petrović, (Beograd), Božidar Boža Prodanović (Beograd), Zoran Rajković (Kruševac), Nevenka Rajković (Kruševac), Mija Aleksić, Beograd (počasni gost)

1995.

Ratko Vučinić (Beograd), Divna Jelenković (Beograd), Zdravko Mandić (Zrenjanin), Daca Marković (Zemun), Milan Miletić (G. Milanovac), Zdravko Mirčeta (Banja Luka), Spasoje Papić (Beograd), Bratislav Petrović (Bor), Đura Radonjić (Niš), Zoran Todorović (Smederevska Palanka), Gost likovni kritičar: Sreto Bošnjak

1996.

Žarko Vučković (G. Milanovac), Nataša Drobnjak (Novi Sad), Mirko Kovačević (Čačak), Leposava Milošević Sibinović (Beograd), Vesna Milunović (Beograd), Dragan Nešić (Priboj), Mihailo Rakita (Banja Luka), Snežana Skoko (Beograd), Bogdan Stihi (Rumunija), Gost likovni kritičar: Dragan Joavanović Danilo

1997.

Momir Knežević (Kragujevac), Dijana Kožović (Beograd), Mirjana Krstevska (Beograd), Silvija Mitrović (G. Milanovac), Jovan Puškar (Čačak), Vladan Terzić (Užice), Jagoda Šestić (Banja Luka), Gost likovni kritičar: Dejan Đorić.

1998.

Slobodanka Babić (Banja Luka), Goran Vitanović (Beograd), Slobodan Bob Đurđević (Beograd), Aleksandar Aca Jovanović (Beograd), Timotije Lješević (G. Milanovac), Dobrica Maksimović (Kruševac), Pavle Popović (Kraljevo), Viktor Škrabanj (Stari Bečej), Katarina Volkova (Rusija), Gost likovni kritičar: Slobodan Lazarević

1999.

Branko Dimitrijević (G. Milanovac), Dragan Drinjaković (G. Milanovac), Marija Drinjaković (G. Milanovac), Dragan Đukić (G. Milanovac), Slobodan Jelesijević (G. Milanovac), Aleksandar Jovanović (G. Milanovac), Dušan Lazarević (G. Milanovac), Andrej Milutinović (G. Milanovac), Dragan Mihailović (G. Milanovac), Slobodanka Boba Nikolić (G. Milanovac).

2000.

Ilija Drašović (G. Milanovac), Biljana Jevtić (Novi Sad), Ljiljana Jevtić (Novi Sad), Savka Krčmar (Srpsko N. Sarajevo), Vladimir Markoski (Zemun), Zoran Mišić (Beograd), Ivan M. Radović (Čačak),  Stanka Todorović, (Beograd), Tijana Fišić (Beograd), Dragan Čolaković Šilja (Beograd).

2001.

Zoran Jović (Bijeljina), Milena Jeftić Ničeva Kostić (Beograd), Slavko Milenković (Beograd), Dragan Mihailović (G. Milanovac), Miodrag Miško Petrović (Beograd), Milena Popović (Čačak), Olivera Stojadinović (Beograd), Slobodanka Todorović (Beograd), Rebeka Češnovar (Beograd).

2002.

Veselin Brković (Trebinje), Vjera Damjanović (Beograd), Branko Dimitrijević, G. Milanovac, Miljana Drašković, (Užice), Dušan B. Marković (Beograd), Branko Trifunović (Čačak), Jelena Trpković (Beograd).

2003.

Dragan Drinjaković (G. Milanovac), Slobodan Bob Đurđević (Beograd), Zoran Jović (Bijeljina), Mirko Kovačević (Čačak), Zdravko Mandić (Zrenjanin), Gordana Mirkov (Beograd), Zoran Rajković (Kruševac), Nevenka Rajković (Kruševac). Vladan Terzić (Užice)

2004.

Đerđi Ačaji (Bečej), Nemanja Vujčin (Bečej), Gordana Gajović Zindović (Čačak), Dragan Đukić (G. Milanovac), Jasna Jelić (Aranđelovac), Biljana Jovanović (Lapovo), Nataša Prtinac (Novi Pazar), Rešad Prtinac (Novi Pazar), Dragoljub Stanković Čivi (Leskovac), Viktor Škrabanj (Bečej)

2005.

Đorđe Arnaut (Beograd), Snežana Ljušić (Kruševac), Srđan Miletić (Obrenovac), Tatjana Nešović (Beograd), Branko Nikitović (Višegrad), Biljana Popović (Zemun), Slobodan Roksandić (Beograd)

2006.

Branko Veljović (Beograd), Slobodan Jelesijević (G. Milanovac), Zorica Jocić Šujica (Beograd), Zorica Kušić, (Beograd), Darko Trajanović (Smederevska Palanka), Jelena Trajković (Kraljevo), Rajko Ćajić (Sokolac), Jelena Šalinić (Kraljevo).

2007.

Sofija Azemović (Vranje), Đerđi Ačaji (Senta), Dragana Bakić (G. Milanovac), Magdalena Vlastelica (Čačak), Veljko Đurđević (Beograd), Radmila Matejević (Aleksinac), Matija Rajković (Kruševac), Nikola Stanković (Leskovac).

2008.

Čedomir Vasić (Beograd), Anica Vučetić (Beograd), Radenko Milak (Banja Luka), Vladimir Perić Talent (Zemun), Mileta Prodanović (Beograd), Milena Putnik (Beograd), Gordana Čekić (Beograd).

2009.

Elizabeta Matorkić (Smederevska Palanka), Dobrica Bisenić (Smederevska Palanka), Milan Nešić (Novi Sad),  Aleksandar Dimitrijević (Užice), Dragana Stevanović (Beograd), Jelena Sredanović (Novi Sad).

2010.

Svetlana Volic (Beograd), Miroslav Blagojević Bata Cincaro (Beograd), Ljubomir Vučinić (Novi Sad), Slobodanka Nikolić (Beograd), Miljana Drašković (Užice), Miroslav Bata Petrović (Beograd), Miodrag Novaković (Beograd).

2011.

Svetlana Jevtić (Kraljevo), Bojana Nikolić (Pirot), Mario Điković (Beograd), Branka Milić (Beograd), Branko Nikitović (Višegrad), Dragana Bakić (Gornji Milanovac).

2012.

Gordana Gajović Zindović (Čačak), Veljko Đurđević (Beograd), Ivana Marinković Racić (G. Milanovac), Predrag Peđa Milošević (Beograd), Nataša Popovska (Beograd).

2013.

Čedomir Vasić (Beograd), Zoran Jović (Bijeljina), Bojana Nikolić (Pirot), Matija Rajković (Kruševac), Slobodan Roksandić (Beograd), Jelena Sredanović (Novi Sad), Mirko D. Stanimirović (Pirot), Jelena Trajković (Beograd), Marija Tošić (Čačak).

2014.

Monika Botić (G. Milanovac), Magdalena Vlastelica (Čačak), Slobodanka Marjanović (Rudnik), Tanja Nikolajević Veselinov (Beograd), Dragoljub Stanković Čivi (Leskovac), Jelena Šalinić Terzić (Kragujevac), Viktor Škrabanj (Bečej).

2015.

Lela Tomašević (Čačak), Maja Crnogorac, (Milići, Republika Srpska), Miodrag Anđelković (Niš), Mirjana Anđelković (Niš), Aleksandar Jovanović Birilj (Beograd), Izabela Mitić, (Galič, Gornji Milanovac), Vidan Papić (Kragujevac), Vladimir Mitrović (Trnava).

2016.

Mirjana Milić (Beograd), Peđa Rakićević (Kragujevac), Sadko Hadžihasanović (Montreal, Kanada), Goran Rakić (Kragujevac), Vesna Knežević (Beograd), Radomir Knežević (Beograd), Vera Stanarčević, Beograd

2017.

Miljana Drašković (Užice), Jesenka Jasniger Radovanović (Beograd), Jelena Jovičić (G. Milanovac), Anđela Milošević (Beograd), Goran Stojčetović (Beograd), Bisenija Tereščenko (Beograd), Vesna Cvetić (G. Milanovac).

VRH